Zapraszamy do lektury opracowania naukowego na temat Samoorganizacja i procesy tworzenia nanoklastrów w nieliniowych łańcuchach molekularnych. Celem tej pracy było zbadanie procesów samoorganizacji w łańcuchach molekularnych.
Wykonano badanie symulacją komputerową przy użyciu metody dynamiki molekularnej. Jako potencjał interakcji atomowej wybrano potencjał Morse’a. Łańcuchy molekularne poddano wpływowi oddziaływania jonów o niskiej energii w dwojaki sposób: poprzez działanie wiązką pojedynczą oraz plazmą.

Ilość energii przeniesionej na cząsteczki łańcucha była różna w szerokim zakresie, lecz musiała być mniejsza niż energia potrzebna do zerwania łańcucha.
Wykazano, iż w rezultacie wpływu jonów o niskiej energii w łańcuchach wzbudzają się nieliniowe oscylacje, w wyniku czego cząsteczki stabilizują się w nowych pozycjach, co jest przyczyną tworzenia się i rozwoju nowych metastabilnych grup molekularnych (nanoklastrów). W łańcuchach jednorodnych utworzone nanoklastry odpowiadają elementom
„pamięci molekularnej”.

Pobierz tekst artykułu w postaci dokumentu PDF

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij