Wskutek prac Działu Badawczego Stomadentu (przy współpracy z Nanolaboratory Nantes) opatentowano wynalazek „Sposób indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych”.

Przedmiotem wynalazku jest sposób indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych, szczególnie jelita grubego i białaczki limfoblastycznej. Istotą wynalazku jest sposób indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych, polegający na tym, że na komórki nowotworowe oddziaływuje się solą fizjologiczną po obróbce w reaktorze plazmowym. Do indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych jelita grubego i białaczki limfoblastycznej zastosowano sól fizjologiczną poddaną działaniu niskociśnieniowej i niskotemperaturowej plazmy.

Badania fizykochemiczne wykazały jednoznacznie, iż sól fizjologiczna poddana działaniu niskociśnieniowej i niskotemperaturowej plazmy zmieniła istotnie swoje właściwości w porównaniu do jej odpowiednika niepoddanego plazmowaniu a zakresie pH, przewodności ektrolitycznej i napięcia powierzchniowego.

Apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórki ogrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej brak lub zaburzenie jej funkcjonowania mogą mieć poważne skutki, prowadzące do procesu nowotworzenia. Komórki nowotworowe to takie, które nie ulegają apoptozie. Stosowana obecnie chemioterapia w głównej mierze oparta jest na lekach cytotoksycznych  wywołujących poważne w skutkach działania niepożądane.

Indukcja apoptozy solą fizjologiczną, w porównaniu do stosowania leków lub przeciwciał, odznacza się relatywnie prostszą procedurą z mniejszymi nakładami finansowymi i brakiem następstw niepożądanych terapii. Proponowane zastosowanie plazmowej soli fizjologicznej może mieć kluczowe znaczenie w medycynie do ograniczania wzrostu nowotworów oraz innych procesów chorobowych, w których apoptoza odgrywa kluczową rolę. Zastosowanie tej metody może przyczynić się do redukcji kosztów leczenia i zmniejszenia działań niepożądanych.

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij