Nantes wraz z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej zgłosił dwa wnioski patentowe. Opatentowano nowe zastosowanie sztucznej śliny na bazie nanozłota oraz substytut śliny naturalnej.

Suchość w jamie ustnej sprawia, że jama ustna jest bardziej podatna na zachwianie równowagi flory bakteryjnej. Dotyczy to m.in. pacjentów po zabiegach. Obecnie stosuje się w leczeniu wiele substytutów śliny podobnych pod względem fizycznym i chemicznym do ludzkiej śliny. Ich zadaniem jest nawilżenie śluzówki jamy ustnej i powleczenie jej oraz uzupełnienie niedoboru specyficznych składników zawartych w ślinie naturalnej.

Pomysł białostockich naukowców oraz firmy Nantes może okazać się rewolucyjny. Wykorzystanie jako sztucznej śliny Nanowody Nantes z nanocząsteczkami złota doskonale zastępuje ślinę naturalną pozwalając na utrzymanie w jamie ustnej określonej flory bakteryjnej.

– Na razie tylko opatentowaliśmy nasze rozwiązanie, chętnie udostępnimy je komuś, kto podjąłby się produkcji – mówi prezes Nantes, Zdzisław Oszczęda.

Wykorzystywana w sztucznej ślinie Nanowoda Nantes to woda o strukturze uporządkowanej dzięki poddaniu jej oddziaływaniu zimnej plazmy w komorze próżniowej. W podobno sposób Nantes przetwarza cząsteczki złota. Zalety tych rozwiązań dotychczas stosowano głównie w kosmetologii – od kilku lat powstają innowacyjne kosmetyki oparte na Nanowodzie a niedawno sama Nanowoda trafiła do sprzedaży jako produkt dla celów badawczych.

Szereg badań potwierdził nie tylko obumieranie komórek nowotworowych pod wpływem Nanowody, czy brak jej szkodliwego wpływu na zdrowie, ale także m.in. szybszy rozrost roślin. Jeden z patentów firmy dotyczy indukcji apoptozy w komórkach nowotworowych, czyli metody doprowadzenia do ich obumierania za pomocą przetworzonej tak samo jak Nanowoda soli fizjologicznej.

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij