Bardzo ważną częścią niedawnej wizyty ministra Grzegorza Schetyny w Izraelu były rozmowy o możliwościach rozwoju polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej, naukowo-technologicznej oraz inwestycyjnej, które z izraelskimi partnerami prowadziła wiceminister Katarzyna Kacperczyk. Wiceszefowej MSZ towarzyszyła grupa ok. 100 przedstawicieli świata nauki, administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorstw różnych sektorów, posiadających ofertę charakteryzującą się wysokim zaawansowaniem technologicznym, silnym związkiem z obszarem badań i rozwoju oraz poszukujących partnerów zagranicznych. Wśród nich był Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolaboratory Nantes, który prezentował bolesławieckie badania nad nanotechnologią i efekt tych badań – Nanowodę.

Grupa ta podczas pobytu w Izraelu spotkała się z przedstawicielami władz lokalnych w Hajfie i Tel Awiwie, odwiedziła siedziby największych izraelskich przedsiębiorstw. Polscy goście wzięli również udział w Forum Biznesu Polska-Izrael w Tel Awiwie, którego oficjalną sesję otworzył minister Grzegorz Schetyna. Podczas tego spotkania przedsiębiorcy reprezentujący instytucje kapitałowo-finansowe oraz sektor wysokich technologii mieli okazję rozmawiać z partnerami izraelskimi na temat intensyfikacji kontaktów biznesowych i identyfikacji nowych wymiarów współpracy gospodarczej.

– Dziękuję bardzo ministrowi Schetynie za zaproszenie na ten wyjazd – mówi Zdzisław Oszczęda. – Nawiązałem kilka ciekawych kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości. Pokazaliśmy również Izraelczykom, że innowacje w naszej gospodarce są ważne. Prezentowałem tam głownie możliwości wykorzystania Nanowody w rolnictwie, bo głownie ta problematyka interesowała stronę izraelską. Mamy już w Polsce pierwsze wdrożenia naszej technologii w tej branży i ciągle pracujemy nad kolejnymi.

Izraelczyków zainteresowały również możliwości wykorzystania Nanowody w medycynie. Wraz z prezesem Oszczędą wyniki badań nad Nanowodą prezentowała profesor Halina Car z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która nawiązała ciekawie zapowiadającą się współpracę ze środowiskiem naukowym w Tel Awiwie.

FOT. MICHAŁ JASIULEWICZ/MSZ: 2015.06.15 Tel Awiw – wizyta oficjalna ministra Grzegorza Schetyny w Izraelu i Palestynie. Udział ministra Grzegorza Schetyny w otwarciu oficjalnej sesji Forum biznesu Polska-Izrael w hotelu Herods.

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij