Prezentujemy wstępny raport z badań toksyczności wody wodociągowej poddanej działaniu plazmy niskotemperaturowej. Raport opracowali dr hab. Teodora M. Traczewska oraz dr inż. Magdalena Sitarska.

Przeprowadzone badania miały na celu określenie aktywności biologicznej wody poddanej działaniu plazmy niskotemperaturowej z wykorzystaniem różnych testów komercyjnych do oceny toksyczności i mutagenności wody, w celu określenia możliwości jej wpływu na środowisko naturalne.

Wnioski z tych badań są następujące:

  1. Woda poddana plazmie nie wykazuje właściwości mutagennych.

  2. Woda poddana plazmie wykazuje korzystny wpływ na bakterie stymulując ich procesy metaboliczne (zwiększenie luminescencji przez bakterie Vibrio fischeri).

  3. Stwierdzono znaczne zahamowanie wzrostu glonów Selenastrum capricornutum
    w obecności wody poddanej plazmie niskotemperaturowej.

  4. W przypadku roślin jednoliściennych nie obserwowano znaczącego wpływu na zdolności kiełkowania nasion, jednak woda ta wpływa korzystnie na przyrost korzeni i pędów zwiększając ich długość nawet o 40%.

  5. Obserwowano korzystny wpływ wody poddanej plazmie na przyrost korzeni w stosunku do wszystkich zastosowanych w testach roślin.

  6. W przypadku 50% i 30% wody poddanej działaniu plazmy stwierdzono niekorzystny je wpływ na wzrost pędu roślin dwuliściennych.

  7. Woda poddana plazmie wpływa hamująco na przyjmowanie pokarmu przez organizmy planktonowe obecne w wodach powierzchniowych jednak stopień zahamowania jest mniejszy niż dla wody wodociągowej.

Cały raport można pobrać klikając TUTAJ.

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij