Woda o zmienionej strukturze, która jest badana i wprowadzana do użytku w Stomadencie i Nanolaboratory Nantes w Bolesławcu będzie wykorzystywana w kolejnych dziedzinach na wielu kontynentach. Nanowoda to nie tylko kosmetyki Nantes, ale także przyszłość hodowli zwierząt. Być może już wkrótce pomoże w hodowli zwierząt w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej. W Polsce już pomaga.

W Bolesławcu Stomadnet uruchomił niedawno produkcję komór do wytwarzania Nanowody a pierwsze z nich już trafiły do hodowców. Wykorzystywanie Nanowody w hodowli pozwala na zwiększenie wydajności i poprawę stanu zdrowia bydła czy drobiu. Zwiększa także możliwości produkcyjne w hodowli warzyw.

Stomadent odwiedziła niedawno Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, że tutaj, w Bolesławcu mamy najnowsze technologie – powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik.

Produkcja komór do wytwarzania Nanowody umożliwia jej wykorzystanie w skali przemysłowej. Jeden z pomysłów wynika z tego, że współpraca Nantes z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie wykazała, iż Nanowoda może być niezwykle wartościowa w kriokonserwacji gamet i tkanek. To szeroka dziedzina badan. Nanowoda doprowadza do poprawy jakości cytogenetycznej gamet (a w związku z tym większej przeżywalności potomstwa) może zrewolucjonizować nasze podejście do technik kontrolowanego rozrodu oraz ogólnej zdrowotności zwierząt i ludzi.

Tematem zainteresował się Paweł M. Bartlewski, profesor nadzwyczajny z Wydziału Nauk Biomedycznych Akademii Weterynarii w Ontario. Przy współpracy z naukowcami z Polski chce eksperymentować z zastosowaniem nasienia tryka z dodatkiem Nanowody w klimacie subtropikalnym w Brazylii. Firma Gencor z Kanady (największy dostawca genetyki bydła mlecznego i mięsnego na świecie) jest zainteresowana wykorzystaniem bolesławieckiego wynalazku do mrożenia nasienia buhajow (także na skale przemysłową).

Zapowiada się także współpraca z ośrodkiem akademickim w Rio de Janeiro dotycząca badań nad kriokonserwacją zarodków bydlęcych i witryfikacją (błyskawicznym mrożeniem) komórek jajowych krów przy zastosowaniu Nanowody.

Ogrody zoologiczne w Toronto i San Diego wyrażają zainteresowanie wykorzystania Nanowody do mrożenia i witryfikacji zarodków zwierząt zagrożonych wyginięciem a Ecole National de Veterinarie Medicine w Paryżu być może zastosuje zdeklastrowaną wodę do badań nad mrożeniem nasienia psów i kotów.

– Lata badań i pracy nad naszym projektem dają efekty – mówi Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolaboratory Nantes. – Zainteresowanie rośnie a kolejni eksperci wymyślają nowe pola do zastosowania Nanowody z korzyścią dla zdrowia ludzi i zwierząt. Właśnie przygotowujemy do wysyłki kolejne komory do produkcji Nanowody, ktore będą wykorzystywane między innymi w hodowli drobiu i w uprawie pomidorów. Wierzę, że zastosowanie naszego wynalazku w hodowli zwierząt przyspieszy i pomoże sfinansować badania pozwalające na swobodne wykorzystywanie Nanowody we wspomaganiu leczenia ludzi.

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij